Tkaniny barwione

Do wykonania odzieży kolorowej używa się tkanin wcześniej wybarwionych, dzięki temu materiał jest równomierny kolorystycznie. Do wybarwiania tkanin, od już najdawniejszych czasów, używano barwników pochodzenia albo zwierzęcego albo roślinnego. Naturalne barwniki w wielu przypadkach charakteryzują się zarówno piękną barwą oraz dużą intensywnością, a także i wytrzymałością i trwałością na blaknięcie, będące skutkiem kontaktu ze światłem.

W dzisiejszych jednak czasach, czasach skierowanych na wykorzystywanie środków tańszych i łatwiejszych w obsłudze bardzo dobrze rozwinął się przemysł syntetycznych barwników stanowiących podstawę wybarwiania tkanin., Jednakże naturalne barwniki nie poszły w zapomnienie. Nadal są wykorzystywane, jednakże nie na potrzeby przemysłu włókienniczego.

Znaczki i skup znaczków w Poznaniu - na tej stronie Hoszlift - wózki widłowe

Pojawiają się one w tkactwie typowo artystycznym, bardzo indywidualnym. O wyborze odpowiedniego barwnika stanowi nie tylko jego wartość kolorystyczna, ale także struktura i trwałość. Do różnego rodzaju tkanin dostosowuje się dobierane barwniki także w zależności od przeznaczenia tkaniny.

Zupełnie inną wytrzymałość będą miały zastosowane barwniki w przypadku tkanin przeznaczonych do powstania bielizny a zupełnie inne dla odzieży wierzchniej.