Skrzydła samolotowe

Skrzydło jest jednym z głównych elementów budowy każdego samolotu czy szybowca, bowiem bez skrzydeł, które wytwarzają siłę nośną, samoloty nie byłyby w stanie latać, ani nawet dłużej utrzymać się w powietrzu. W przekroju skrzydło samolotu ma kształt profilu lotniczego. Na jego krawędzi znajdują się lotki oraz urządzenia, które pomagają w zwiększaniu siły nośnej, np.

Odlewnia cynku i aluminium APOS ul. Borówkowa 82, 62-002 Suchy Las Każdy podziwia bogato zdobione sztandary haftowane

sloty i klapy. Skrzydła samolotowe często tworzą zespoły konstrukcyjne, w których skład mogą dodatkowo wchodzić gondole silnikowe, podwozie, zbiorniki paliwa czy pomieszczenia na ładunek użytkowy. Skrzydła można podzielić na podparte, inaczej zwane zastrzałowymi oraz wolnonośne, czyli te, które są pozbawione wzmocnień zewnętrznych.

Skrzydła są połączone z kadłubem samolotu poprzez okucia nośne. W dwupłatach są połączone ze sobą stójkami, a usztywnione za pomocą taśm lub cięgien. Skrzydła samolotu mogą być wykonane z różnych materiałów, najczęściej są wytwarzane z metali, jednak produkuje się też skrzydła drewniane, kompozytowe czy o mieszanej konstrukcji.