Klapy samolotowe

Samolotowe klapy to ruchome powierzchnie sterowe, które najczęściej znajdują się w tylnej części skrzydła samolotu. Pozwalają one, w razie potrzeby, powiększyć siłę nośną oraz opór skrzydła. Klapy są wykorzystywane po to, aby samolot mógł lecieć z mniejszą prędkością lub po to, by skrócić jego start czy podejście do lądowania. Kiedy klapy się wysuwają samolot zmniejsza swoją prędkość, czego częstym efektem jest także zmniejszenie tzw.

kąta natarcia. W samolotach wmontowuje się klapy różnego typu, najpopularniejsze są te wychylane w dół. Poza nimi często spotkać się też można z klapami szczelinowymi, które podobne są do klap zwykłych, jednak gdy się wychylają pomiędzy nimi a skrzydłem tworzy się szczelina, która uniemożliwia oderwanie strug. Rzadziej montuje się natomiast klapy krokodylowe, które są wychylane spod dolnej powierzchni skrzydła.

folia pcv Każda miniładowarka przydaje się na budowie

Przyczyną kilku katastrof lotniczych było niewysunięcie klapy podczas startu. Taka sytuacja miała miejsce np. w przypadku katastrofy samolotu linii Northwest Airlines w 1987 r. czy samolotu linii Spanair w 2008 r.

rotawirusy.net.pl