Diament

Diamenty– od dawna kuszą swoją urodą, są uznawane za jedne z najbardziej pożądanych kamieni świata. Ze względu na ich wartość i wygląd, niektórzy zwykli nazywać brylanty, czyli oszlifowane diamenty najlepszymi przyjaciółmi kobiety.

Patrząc na precyzyjnie wykonaną biżuterię, w której wykorzystuje się te właśnie minerały, trudno jest wyobrazić sobie, że diament to nic innego jak jedna z sześciu alotropowych odmian węgla. Już sama nazwa „diament” zawiera w sobie informacje o najważniejszych właściwościach tego minerału.

Pochodzi ona od łacińskiego słowa „diamentum”, które oznacza nic innego jak niepokonany, niezniszczalny. W ten sposób opiewana jest wyjątkowa twardość tego surowca.

Jest najtwardszą z odkrytych dotychczas substancji występujących w przyrodzie. Diamenty są jednak bardzo trwałe i wytrzymałe pod kilkoma innymi względami.

Świetnie przewodzą ciepło, a ponadto są trudno topliwe. Badania wykazują, że aby stopić taki minerał należałoby go poddać działaniu temperatury około trzech i pół tysiąca stopni Celsjusza.

Może za to ulec spaleniu – właśnie dokonując takiego eksperymentu, Antoine Lavoisier dowiódł, że diament jest jedną z odmian węgla.

www.partnerstwo-synapsis.pl